Na jakich zasadach można aktualnie podróżować do Stanów Zjednoczonych

Jeszcze parę lat temu ktoś, kto chciał zwiedzić atrakcje w Ameryce, musiał się starać o przyznanie wizy. Było to związane nie tylko z tym, że chwilę się na to czekało, lecz również i ryzykiem, że dostanie się odmowę. I to w wielu przypadkach bez podania konkretnej przyczyny, po prostu taki był kaprys konsula.

Wszystko uległo zmianie kilka lat temu, gdyż wówczas Polska wypełniła konieczne warunki do tego, żeby zostać dopuszczonym do ruchu bezwizowego. Od tamtego momentu osoby udające się w celach turystycznych albo medycznych, na okres krótszy niż 90 dni, już nie potrzebują wizy. W innych przypadkach, przykładowo chęci rozpoczęcia nauki czy pracy, zasady panujące dotychczas nie uległy zmianie.

Oczywiście brak wizowego obowiązku nie będzie oznaczać braku formalności do wypełnienia, nie da się sobie tak po prostu wsiąść do samolotu i wylecieć. Praktycznie każda osoba, która zamierza się udać do USA na podstawie nowych przepisów będzie musiała dokonać rejestracji w systemie elektronicznym ESTA. Zaleca się, aby formularz esta usa wypełnić nieco wcześniej, nie w dniu wylotu.

Z reguły jego obróbka może zająć nawet do 72 godzin, a czasami mogą się pojawić jakieś opóźnienia. Niekiedy wnioski zostają też odrzucone, co nie będzie jednak oznaczać niemożności udania się do USA. Przy odmowie zacząć można dotychczasową ścieżkę postępowania, to znaczy przesłać dokumenty do ambasady i umówić się na wizytę z konsulem. Przy rejestracji w systemie ESTA trzeba pamiętać, że zezwolenie na wyjazd turystyczny jest ważne jedynie przez dwa lata.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY